Клініка дитячої імунології та ревматології

Керівник клініки дитячої імунології та ревматології:

Бойко Ярина Євгенівна, лікар імунолог дитячий, ревматолог дитячий, доктор медичних наук, професор кафедри клінічної імунології та алергології ЛНМУ ім. Данила Галицького, координатор національного центру PRINTO (Paediatric Rheumatology International Trials Organisation) в Україні.

Адміністратор:

Поліщук Ірина Василівна

Тел.: +38 (032) 270 21 91

E-mail: zusdmc.lv@gmail.com

 1.Загальна інформація

У Західноукраїнській клініці дитячої імунології та ревматології надається високоспеціалізована медична допомога дітям з патологією імунної системи та ревматологічними хворобами.

Основні напрями спеціалізації клініки:

Імунологія

 • Первинні імунодефіцити: генетичні дефекти імунної системи як, наприклад, спадкова агамаглобулінемія Брутона, загальний варіабельний імунодефіцит, комбіновані імунодефіцити, синдром Ніймеген, синдром Віскота-Олдріча, синдром Ді-Джорджі, синдром Луї-Барр, хронічна гранулематозна хвороба, гіперімуноглобулін Е синдром, спадковий ангіоневротичний набряк, хронічний шкірно-слизовий кандидоз, автоімунний лімфопроліферативний синдром тощо;
 • Обстеження при підозрі на імунодефіцити різного ґенезу та їхній терапевтичний супровід;
 • Вакцинація дітей із груп ризику та за індивідуальними графіками;
 • Алергози: бронхіальна астма, атопічний дерматит, гострі алергічні стани тощо.

Ревматологія

 • Ревматологічні захворювання: ювенільний ідіопатичний (ревматоїдний) артрит, системний червоний вовчак, дерматоміозит, вогнищева та системна склеродермія тощо;
 • Обстеження при підозрі на ревматологічну хворобу: при тривалій гарячці, болю та припухлості суглобів, кульганні, рецидивуючих виразках ротової порожнини, висипу на шкірі неясного походження, болю у м’язах тощо;
 • Вибір і призначення біологічної терапії хворим із важкими формами ювенільного ідіопатичного (ревматоїдного) артриту;
 • Неінфекційні увеїти;
 • Системні васкуліти;
 • Хронічний небактерійний остеомієліт;
 • Автозапальні захворювання/синдроми періодичної гарячки.

Інше

 • Хронічні гепатити;
 • Хронічні запальні захворювання кишечника: хвороба Крона, неспецифічний виразковий коліт.

У клініці впроваджено сучасну систему  діагностики та лікування хворих із імунопатологічними станами, а також забезпечення хворих на первинні імунодефіцити засобами замісної терапії.

База даних хворих на первинні імунодефіцити налічує понад 300 пацієнтів і є однією з найбільших в Україні. Налагоджено активну співпрацю з європейськими центрами, які вирішують аналогічні проблеми , в т.ч.  питання генетичної діагностики імунодефіцитів та їхнього лікування.

Проводиться сучасна діагностика ревматологічних хвороб дитячого віку, налагоджено лікування різних варіантів ювенільного ідіопатичного (ревматоїдного) артриту. Лікарі клініки мають досвід застосування біологічної терапії у лікуванні важких форм ЮІА, неінфекційного увеїту. Упродовж останніх 11 років пацієнти  з важким перебігом ЮІА забезпечені біологічними препаратами за рахунок коштів обласного та державного бюджетів за відповідними програмами та отримують лікування такими медикаментами як тоцилізумаб, адалімумаб, етанерцепт, голімумаб. Під спостереженням у клініці перебувають близько 300 хворих на ЮІА, із них 210 – мешканці Львівської області. 

Лікарі клініки мають досвід діагностики та лікування автозапальних хвороб (PFAPA, CINCA,TRAPS, тощо). Наша клініка є учасником EuroFever реєстру. Основною метою цього проекту є збір інформації про клінічну картину, перебіг, відповідь на лікування пацієнтів, які хворіють на рідкісні автозапальні хвороби.

Фахівцями клініки завершено Share-проект PRINTO з підготовки україномовної версії рекомендацій для батьків, діти яких хворіють на ревматичні хвороби, представленої на сайті http://www.printo.it/pediatric-rheumatology/. Спільно з пацієнтською організацією ГО "Гармонія руху” проводяться школи для родин, діти у яких хворіють на ЮІА, щорічні конференції для пацієнтів, їхніх батьків і фахівців з метою покращення поінформованості суспільства та для лобіювання інтересів дітей, хворих на ЮІА, у суспільстві та державі. Інформацію про пацієнтські організації можна знайти на сторінці фейсбуку  https://www.facebook.com/groups/radruh/.

2. Лікарі клініки:

Бойко Ярина Євгенівна – лікар імунолог дитячий , ревматолог дитячий, доктор медичних наук, професор кафедри клінічної імунології та алергології ЛНМУ ім. Данила Галицького, координатор національного центру PRINTO (Paediatric Rheumatology International Trials Organisation) в Україні.

Костюченко Лариса Василівна – лікар імунолог дитячий, алерголог дитячий , завідувач відділення педіатрії, доктор медичних наук, професор кафедри клінічної імунології та алергології ЛНМУ ім. Данила Галицького, експерт з дитячої імунології ДОЗ ЛОДА, член Європейського товариства імунодефіцитів, член правління східноєвропейського проекту J-Project, член Всеукраїнського товариства з дитячої імунології.

Романишин Ярина Юріївна – лікар імунолог дитячий, голова комісії з питань вакцинопрофілактики.

Савчак Ігор Ярославович – лікар імунолог дитячий, лікар педіатр.

Задворна Оксана Іванівна  – лікар алерголог дитячий.

Тимчишин Соломія Михайлівна - лікар педіатр зі спеціалізацією дитяча дерматологія, імунологія.

3.  Наукова діяльність

Налагоджено співпрацю з кафедрою клінічної імунології та алергології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, кафедрою дитячих інфекційних хвороб та дитячої імунології Національної медичної академії післядипломної освіти ім. Шупика. У клініці проводиться навчання студентів, спеціалізація дитячих імунологів, ПАЦ і ТУ за спеціальністю "Дитяча імунологія”.

Працівники клініки виконують наукові роботи за напрямами її діяльності, беруть участь у роботі ESID (European Society for Immunodeficiencies) і Східноєвропейського проекту J-Project щодо виявлення, діагностики та лікування імунодефіцитів.

Клініка брала участь у реалізації проекту ЕРОСА (A multinacional study of the EPidemiology, treatment and Outcome of Childhood Arthritis), що дало змогу отримати інформацію про частоту ILAR-категорій ЮІА, методи лікування, а також наслідки захворювання на ЮІА у всьому світі

(http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5893674/)

На даний час лікарі клініки беруть участь у реалізації проекту "The PRINTO Evidence-based Revision of the International League Against Rheumatism (ILAR) Classificacion criteria for juvenile idiopatic Arthritis”, метою якого є перегляд критеріїв класифікації ювенільного ідіопатичного артриту.

Вийшло у світ 5 видань посібника "Ювенільний ревматоїдний артрит: що треба знати. Інформація для батьків”, призначеного для родин, діти у яких хворіють на ЮІА, а також видано монографію "Ювенільний ідіопатичний артрит” для фахівців та студентів вищих навчальних закладів.

З 2019 р. розпочне функціонувати школа для молодих дитячих ревматологів.

4.  Благодійність у клініці дитячої імунології та ревматології:

Завдяки співпраці з доброчинним фондом "Крила надії”( Україна), благодійною організацією "Humanitarie Hulp Kinderen Oekraine Tilburg Nederland” (Нідерланди), доброчинною асоціацією "Лінія життя” (Великобританія) здійснено низку проектів, націлених на оптимізацію діагностично-лікувального процесу у нашій клініці.

Клініка дитячої імунології та ревматології продовжує розвиватись і потребує підтримки благодійників. Плануємо підвищити рівень комфорту перебування наших пацієнтів у клініці (ремонт приміщень загального перебування у клініці, озеленення території клініки, встановлення кулера з питною водою, оформлення фойє). Працівники клініки працюють над здобуттям грантів для реалізації освітніх, технічних та наукових проектів. Заздалегідь вдячні всім небайдужим за бажання долучитися до співпраці з нами.

5.  Як отримати консультацію у клініці

Отримати скерування на обстеження або/та лікування від дільничного спеціаліста (педіатра, сімейного лікаря) з інформацією про мету скерування.

Мати амбулаторну картку пацієнта або витяг із неї.

Консультативний прийом здійснюється за попереднім записом:

 • до лікаря Бойко Я.Є. за тел.: +38 (032) 270-21-91
 • до лікаря Костюченко Л.В. за тел.: +38 (032) 270-84-96
 • до лікаря Романишин Я.Ю. за тел.: +38 (050) 027-01-19
 • до лікаря Савчака І.Я. за тел.: +38 (067) 940-14-26
 • до лікаря Задворної О.І. за тел.: +38 (032) 270-64-66
 • до лікаря Тимчишин С.М. за тел.: +38 (097) 943-10-27

6. Фахова школа дитячої ревматології

29-30 листопада 2019 року в клініці дитячої імунології та ревматології нашого Центру відбулося навчання у першій фаховій школі з дитячої ревматології на тему «Ювенільний ідіопатичний артрит». Слухачами школи стали дитячі кардіоревматологи з семи областей України.

Програма включала лекції, інтерактивне спілкування з вирішенням тестових завдань і задач, аналіз клінічних випадків, а також представлення учасниками школи власних клінічних спостережень.

Організатори вдячні всім учасникам за інтерес до проблеми, захоплені їхньою мотивацією до вдосконалення знань і умінь. Плануємо нові зустрічі для обговорення актуальних проблем сучасної дитячої ревматології. Сподіваємося на продуктивну співпрацю та плануємо продовжувати навчальні проекти!