Зберегли ногу: у ЗУСДМЦ лікують дівчинку із остеосаркомою

17.05.2023

До хвороби 13-річна Софія займалась танцями і всерйоз задумувалась над професією танцівниці. Тому, коли довідалась свій діагноз, найперше злякалась, що їй заборонять тренуватись. Зараз же, після двох оперативних втручань та тривалої хіміотерапії, радіє можливості ходити. І уже має нову мрію – хоче дизайнувати.

«Остеосаркому стегнової кістки виявили у 2021 році. Щоб подолати хворобу, Софія отримувала доопераційну хіміотерапію. Лікування було складним, довелось навіть придбати у США спеціальний антидот для продовження хіміотерапії. Після лікування пухлину видалили хірургічно, зараз у дівчинки ремісія. При гістологічному аналізі післяопераційного матеріалу виявлено повний некроз під дією хіміотерапії та відсутність залишків пухлини по краях резекції», - розповіла дитяча онкологиня Центру Христина Запоточна.

Остеосаркома - це злоякісна пухлина, надзвичайно агресивна, швидко руйнує кістки, що загрожує ампутацією. Та сьогодні, навіть у найбільш складних випадках, хірурги-ортопеди лікарні намагаються проводити органозберігаючі операції. Медики видаляють пухлину з ураженою кісткою і заповнюють дефект біологічним матеріалом (кістками пацієнта чи донора) або ендопротезом. Операцій із використанням кісткового матеріалу у Центрі зробили уже близько десятка.

«Софії ми провели два втручання. Першого разу видалили зруйновану пухлиною стегнову кістку, см 15-16 десь. Ми замінили її малогомілковою зі судинами зі здорової ноги дівчинки та частково донорським матеріалом. Через ускладнення довелось повторно оперувати ногу і міняти донорську кістку, яка не прижилась. Ми додатково закріпили її пластиною, яку видалимо після зрощення кістки. І головне - нам вдалось зберегти ногу підлітку і можливість самостійно ходити», - сказав Олександр Щуровський, хірург-ортопед ЗУСДМЦ.

Остеосаркома – хвороба підліткового віку. Найпоширеніша локалізація пухлини – дистальний відділ стегна, проксимальний відділ гомілки і плечової кістки. Найчастіше хвороба виникає після травматизації: з’являється припухлість, біль у кістці, який посилюється вночі. Олександр Щуровський нагадує батькам, що будь-який біль у кістках, навіть незначний – це привід звернутись до ортопеда.