Передозування вітаміном А спричинило проблеми зі здоров'ям у підлітків

08.02.2023

Підлітки звернулись до нас з незвичною проблемою. У них раптово випало усе волосся, а шкіра на обличчі та тілі лущилась і відшаровувалась пластами. З’ясувалось, що причиною хворобливого стану став надлишок вітаміну А.

Почалось із їхнього бажання схуднути. Спершу батьки підтримали дівчаток, які мали надлишкову вагу, і навіть допомагали їм правильно харчуватись. За кілька місяців їм вдалось скинути вагу, проте стали замкнуті, спілкувались неохоче. Депресію у дівчат пов’язували із недостатністю вітамінів внаслідок схуднення.

Лікар, з яким радились батьки, призначив вітамін А. Тож придбали препарат, привезений з-за кордону, і не правильно розрахували потрібну дозу. До того ж, вітаміни виявились смачними. І підлітки ціле літо потай ласували цими «ведмедиками». З’ясувалось, що діти тривалий час приймали таку кількість вітаміну, яка у 300 разів перевищує гранично допустиму добову дозу для підліткового віку.

Проблеми із здоров’ям почались із лущення шкіри – на обличчі, шиї, руках. Згодом стало випадати волосся, аж до повного облисіння. Їх почав турбувати сильний біль голови і кінцівок. Фахівці, до яких спершу звернулись, встановили невтішний діагноз: дифузна алопеція невідомого генезу. Трихолог сказала, що підлітки можуть назавжди залишитися без волосся.

На щастя, знайомі порадили звернутись до наших фахівців.

«Дівчатка на момент звернення були у поганому стані, з ознаками запальних змін в аналізах. Лікарі педіатричного відділення запідозрили токсичну дію невідомої речовини через клінічну картину, схожу на отруєння. Ми зробили аналізи на мікроелементи, що можуть викликати алопецію - ртуть, свинець, миш’як, талій. Але усі вони виявились негативними. Розуміння, що це може бути хронічний гіпервітаміноз вітаміну А прийшло після прискіпливого розбору анамнезу», - розповіла педіатр-гастроентеролог Центру Віта Волощук.

Тривале перевищення дозування спричинило токсичність. Крім дерматологічних проблем, надмірний прийом вітаміну призвів до порушення роботи печінки, з’явились ознаки остеопорозу, погіршився психоемоційний стан.

«Нам вдалось стабілізувати стан дівчаток. Однак специфічного антидоту не існує. Лікування цього стану – це відміна препарату та час для відновлення», - повідомила Віта Волощук.